Math with Money

By Jenna Richter | January 27, 2016 | Literacy, Mathematics

Wednesday we began to explore the world of math with money.  Here are a few skills we worked on with coins.

First we used estimation.  Each student guessed the number of coins that was in the jar.  Next we sorted them.

Harlow collected quarters, Finn had dimes, Louie took nickels and Boden grabbed the pennies.
Harlow collected quarters, Finn had dimes, Louie took nickels and Boden grabbed the pennies.

 

Each student then counted, using the skill of one to one correspondence, their change.  We looked at the piles and talked about the value of each coin.  We estimated the amount of money we had.  The numbers ranged from $20 to $20,000!  This is a complex skill so we will keep working on it.

Boden made his pennies into piles of tens. he made 3 rows of 3 and one on the end. Then we counted his money by 10's. $0.63 was his total.
Boden made his pennies into piles of tens. He made three rows of three and one penny on the end. Then we counted his money by 10’s. $0.63 was his total.

Next we counted each pile of money by 2’s, 5’s, 10’s or 25’s.

Louie counted her dimes by 10's. Her total was $0.60.
Louie counted her nickels by 5’s. Her total was $0.85.

Once we had tabulated each individual group, we compared which were greater than and less than.  

After comparing, we used addition to find the sum of the entire pile which was 99 coins and $5.43.

We discussed having an in-class flea market and selling small items that we could price between one penny and seventy five cents.

 

Thursday we worked with our math project in a new way.  First we took turns writing town different kinds of stores and what each store sold.  Next we sorted the basket of Unifix Cubes.  Each student set up a store with a few colors.  Every student was given an allowance and then set the price of the cubes in their store.

I gave each student a “shopping list” of colors to buy to make a delicious stew.

 

Here is Louie marking items off her list each time she made a purchase.
Here is Louie marking items off her list each time she made a purchase.

 

Everyone took turns going to the stores and buying supplies.  Harlow had a very expensive store where all the items cost $.25, while Louie had the penny store.

Harlow had the highest prices and the biggest variety of products so he ended up with the most money.
Harlow had the highest prices and the biggest variety of products so he ended up with the most money.

On our second round, we practiced using a bigger than necessary coin so that the shop keep would have to make change for us.

Finn was running the nickel store and he was making change for Harlow who was spending quarters from his store to buy red and green.
Finn was running the nickel store and he was making change for Harlow who was spending quarters from his store to buy red and green.

 

Next we brought literacy work into our math project.  We wrote our journal entry about what the name of our Flea Market booth will be and what kind of items we plan to sell.

FullSizeRender (50)
Harlow is writing about his Mine Craft Store and making a sign to put on his booth at the Flea Market.

 

We made some guides to help us remember which piece of money is which.  We taped, in order of value, the coins to the page and labeled with the amount each was worth and the name of each coin.

Louie writing the names of the coins and their value. This will help at her booth to remind her how much everything costs and how to make change for her customers.
Louie writing the names of the coins and their value. This will help at her booth to remind her how much everything costs and how to make change for her customers.